Trądzik jest zmianą skórną o charakterze grudek, krostek czy zaskórników. Trądzik kojarzony jest z okresem dojrzewania, jednak może się pojawić u różnych grup zawodowych. Przyczynia się do tego nadmierne narażenie na szkodliwe czynniki, głównie chemiczne. Trądzik zawodowy może pojawiać się pod postacią trądziku olejowego, chlorowego czy smołowego. Każdy z tych typów charakteryzuje się różnym umiejscowieniem zmian oraz odmiennymi zmianami skórnymi.

Trądzik zawodowy występuje przede wszystkim u osób, które posiadają skórę łojotokową. Ze względu na specyfikę pracy, rozwija się głównie u mężczyzn. Przyczyną występowania trądziku olejowego jest kontakt skóry z czynnikami, takimi jak oleje mineralne, smary czy różne substancje wykorzystywane w przemyśle ceramicznym czy budowlanym. Z tego powodu na trądzik olejowy narażeni są głównie pracownicy budowlani, osoby zatrudnione w przemyśle maszynowym, metalowym bądź elektrociepłowniczym.

Trądzik smołowy zazwyczaj występuje u pracowników zajmujących się produkcją smoły. Większe ryzyko dotyczy także pracowników budowlanych, drogowych oraz dekarzy. Za trądzik chlorowy odpowiedzialne są takie czynniki, jak polichlorowane naftaleny, polichlorowane bifenyle bądź polichlorofenole. Ten typ schorzenia może rozwinąć się u rolników czy osób pracujących w przemyśle chemicznym.

jak leczyć chorobę choroba okluzyjna poznań bruksizm, zgrzytanie zębami alergicznie.net.pl